Text Předpovědi

    Situace:

    Přes naše území bude během středy přecházet frontální systém. Postupně během noci a středečního rána přibývání oblačnosti s deštěm. Na východě i v nižších polohách s možností sněžení nebo v podobě mrznoucích srážek. Během noci na středu se bude oteplovat. Nejvyšší denní teploty v maximech až 13 °C. Vítr bude postupně během rána zesilovat a v nárazech může dosahovat až 70 km/h. Na horách až 90 km/h. Během večera bude vítr slábnout.

    Přeháňky:
    Po přechodu výraznějšího srážkového pásma postoupí nad naše území roztroušené konvektivní přeháňky. Ty budou přecházet zejména dopoledne a v první polovině odpoledne. Budou postupovat od severozápadu a i na nich nelze vyloučit krátkodobé zvýšení nárazovitého větru. Zejména to platí pro přeháňky, které se budou na radaru jevit jako protáhlé "čáry" / nudličky".

    Podmínky:
    Většina modelů nenaznačuje příliš vysokou pravděpodobnost výskytu bouřek nad naším územím. Přesto je vhodné čtenáře upozornit i na tuto možnost. Velmi výrazné dynamické prostředí nabídne střih větru 0-6 km v maximech kolem 35 - 40 m/s. Nízkohladinový střih větru dosáhne až 18 m/s. Helicita (0 - 3 km) se bude pohybovat v rozmezí 250 - 300 m2/s2. Otázkou je, zdali bude dostupná energie dostatečná pro vznik výraznější konvekce, která by mohla být doprovázená bleskovými výboji. Většina spolehlivých modelů je v tomto ohledu poměrně skromná. Maximální hodnoty dostupné energie se pohybují v rozmezí 50 - 80 j/kg a maximální hodnoty naznačuje snad jen ICON D2 a to do 160 j/kg. Nejextrémnější variantu nabízí UKMO (200 - 350 j/kg).

    Já osobně se přikláním spíše k té skromnější variantě. Vzhledem k tomu, že přeháňky budou navázané v těsnější blízkosti za frontou, bude zde jen malý prostor pro dostatečný prohřev povrchu. První bouřky se mohou objevit už během noci na severozápadní hranici Německa. Podle toho také půjde usuzovat i budoucí vývoj během středy. V rámci Německa je vyšší šance na bouřky klasicky v pásu Sasko a směrem do polských nížin. To zvyšuje mírně šanci na bleskové výboje v severním cípu ČR. Některé modely kladou zvýšené parametry vývoje bouřek také na jihozápadní hranici ČR, ale s vyšší pravděpodobností směrem do Bavorska a alpské oblasti. Z popisu jasně vyplývá, že šance na bouřky je tedy pro středu vyšší v Čechách než na Moravě.

    Lineárně orientované přeháňky a podmínky pro pozorovatele počasí:
    I když je otázka výskytu bouřek nejistá, obdobné hodnoty (s velmi vysokou dynamikou a slabou až velmi slabou energetickou podporou) často vyústily i v historii v nečekané bouřkové situace, proto je nutné situaci z tohoto důvodu monitorovat. Největším nebezpečím stále však zůstává nárazovitý vítr a to bez ohledu na bouřky.
    Ve velmi dynamickém prostředí se daří rozvoji nízké konvekce, která se projevuje na radaru jako lépe organizované přeháňky, které mají většinou lineární tvar. Takové přeháňky mohou být doprovázené zajímavými strukturami, které ocení zejména pozorovatelé meteorologických zajímavostí. V situacích, jako je ta středeční, případné bouřky a lineárně orientované přeháňky preferují vždy nížiny. Proto je zvýšená pravděpodobnost jejich výskytu zejména v oblasti Polabí a poté k večeru v oblastech jihovýchodní Moravy (pokud se do té doby aktivita přeháněk udrží).


Mobirise Website Builder

I zima může překvapit

Příkladem podobné lineárně orientované konvekce může posloužit moje fotografie, kterou jsem zachytil během bouřkové situace ze dne 4.1.2024 (vlevo). Na obrázku vidíte oblak typu shelf cloud, který máme spíše spojený s létem. Takže i zima může nabídnout zajímavou "bouřkovou" podívanou, když se sejdou vhodné parametry. Středeční den tyto parametry nabízí, ale ve značně omezené míře. Proto primárně počítejte s nárazovitým větrem a bouřky berme jako příslib o kterém nakonec rozhodnou reálné fyzikální podmínky v atmosféře, které podle stávajících výstupů bouřky nevylučují. Přeji všem případným pozorovatelům ať už aktivním, či pasivním, úspěšné pozorování.

Copyright 2023 Miloslav Roháček - e-mail: putovanizabourkami@seznam.cz / Osobní­ Facebook / research-katja.cz